Акварел на фокус: Невская палитра (Ленинград)
С тази публикация слагам началото на една мини серия, в която ще разгледам всички акварели, които съм ползвала до момента и ще ви споделя моето мнение и впечатление от тях.
Първата марка, на която ще обърна внимание, е Невская палитра. Именно техните акварели бяха първите, които закупих, когато започнах да рисувам. До съвсем скоро ползвах само тях, но от известно време активно се опитвам да намеря техни заместители от други марки. Причините са както в качеството, така и във факта, че компанията е руска и за момента не желая да ги подкрепям финансово. Изключвайки политическия аспект, по-долу ще намерите информация за марката и моят личен опит с нея.
Кои са Невская палитра?
Според информацията в сайта на компанията, фабриката на Невская палитра отваря врати през 1934г в Русия. Компанията произвежда пълен набор от творчески материали - от различни видове бои, през хартия и четки, та чак до аксесоари като удължители за моливи и хлебни гуми, например. Може да сте срещали нейните продукти под няколко различни имена: Ленинград, Сонет, Бели нощи, Мастър клас - всички те са марки именно на руската компания. Основният им вносител в България е Арт Сървиз, но техни продукти съм срещала в най-различни сайтове за арт материали и дори в обикновени квартални книжарници.
Акварелите
Невская палитра има две марки акварели - Бели нощи и Сонет като първата се води професионална, докато втората е подходяща за начинаещи. Разликата идва от използваните входни материали, които са с по-високо качество при Бели нощи, отколкото при Сонет (тук може да прочетете повече какви вещества се ползват при производството на акварел и за разликата между скъпи и евтини бои). Серията Сонет се продава само в комплекти, докато Бели нощи може да намерите, както в комплект, така и по отделно в туби от 10мл и на кубчета (pans) от 2,5мл. Разполагат с гама от 105 цвята.
Може би сте чували, че тази компания използва мед като овлажнител в производството си на акварели (обичайно боите, в които има мед, не изсъхват напълно в палитрата, поради което е много по-лесни да ги активирате/навлажните и ползвате на по-късен етап). Аз поне бях останала с такова впечатление. За съжаление обаче, не мога да потвърдя верността на това твърдение - в сайта им в частта за акварели, никъде не се споменава, че добавят мед, а това обикновено е информация, която компаниите споделят, защото я ползват като предимство пред конкурентни марки. Може би в миналото са ползвали меда като съставка, но към днешна дата изглежда това не е така или поне не смятат за нужно да го кажат.
Моето мнение
Както споменах, акварелите на Невская палитра бяха първите, които ползвах, когато започнах да рисувам. Основната причина да избера тях беше цената. Тези бои са мнооого по-евтини от всички други марки на пазара като същевременно (почти) не отстъпват по качество. Дълги години използвах техните кубчета, които са много добре напълнени и няма оставен въздух в тях (това се случва при някои марки като по този начин на практика “спестяват” материал, а вие не получавате пълното количество боя от 2,5мл, за което сте платили). Боите в кубчетата се намокрят много лесно и няма никакъв проблем да “изкарате” цвят от тях. Същевременно изсъхват добре и няма опасност от разливане.
По отношение на светлоустойчивостта им - тя е много висока. Моят личен експеримент, в който оставих техните цветове, залепени на прозореца за 6 месеца, не показа абсолютно никакво избледняване.
Лявата половина остана в скицника, дясната беше залепена на прозорец със западно изложение за 6 месеца между май и ноември.
Аз лично бях много доволна от качеството на кубчетата, особено предвид цената. Проблемите ми с марката обаче, се появиха, когато реших да мина на туби. При тях положението далеч не е толкова цветущо. Качеството на самата боя не е различно спрямо кубчетата, но тубите не са напълнени добре и определено не съдържат 10мл в себе си. В тях има МНОГО въздух и твърде много байндър, който просто се излива, когато тръгнете да изстисквате боята (подобно нещо по принцип се случва и при други марки, но не в количествата, в които това става с руските бои). Освен това, заради голямото количество байндър, боята от тубите изсъхва много бавно в палитрата и има риск да се разлее ако се ползва в преносима такава. Останах разочарова и от няколко техни цвята - кобалтов тюркоаз, който има ужасна консистенция, наподобяваща гума, и лавандула, който според мен си е чист гваш, а не акварел. Разбира се, възможно е тези два цвята да са изключение, но подобна непоследователност в качеството между различните цветове в съчетание с не добре напълнените туби, са неща, които ме отблъскват от марката.
Въпреки всичко, Невская палитра остават най-евтините професионални бои на пазара и ако нямате проблем с произхода им, смятам, че са най-подходящият вариант за начинаещи творци или за тези от вас, за които рисуването е само хоби.
Ако сте ползвали акварели на марката, ще се радвам да чуя и вашето мнение в коментарите!